מתחם עלמא

מרכז טיפולי רב תחומי לילדים ומתבגרים המציע תכנית טיפול הוליסטית המותאמת אישית לכל ילד ומתבגר, ומשלבת מגוון טיפולים ואבחונים.

מתחם עלמא הוקם על מנת לתת מענה טיפולי מקיף לילדים ומתבגרים בעלי קשיים רגשיים, התנהגותיים, חברתיים ולימודיים, תחת קורת גג אחת המהווה מרחב מובנה ובטוח להתפתחות, צמיחה והצלחה.

לתפיסתנו, בשל ההשפעות ההדדיות הקיימות בין התפקוד הרגשי, ההתנהגותי, החברתי והלימודי, לא ניתן לבודד את קשייו של הילד לתחום יחיד בודד ולכן מעטפת טיפולית אישית המתייחסת להיבטים השונים בתפקודו עשויה לקדמו בצורה מיטבית בכלל תחומי החיים.

מתחם עלמא, ממוקם בכפר הנוער נווה הדסה, ליד קיבוץ תל יצחק ופעיל בשעות אחר הצהריים. לכל ילד ומתבגר נבנית תכנית אישית המותאמת לצרכיו ויכולותיו וכוללת מענים טיפוליים וחינוכיים, ביניהם טיפולים פרטניים, טיפולים קבוצתיים, קבוצות מיומנויות חברתיות, חוגים חוויתיים, מרכז למידה ועוד.

צוות מתחם עלמא הינו צוות רב מקצועי המתמחה במגוון רחב של תחומי טיפול שונים. הצוות בעל ניסיון עשיר בעבודה עם ילדים ומתבגרים ומחזיק בראייה הוליסטית וטיפולית המותאמת לצרכיהם.                                                                           

הגישה הטיפולית

"תראפיית מילייה" – בבסיס הגישה הטיפולית-חינוכית עומדת ראייה הוליסטית מקצועית של ילדים ומתבגרים, בה כל התרחשות בחיי הילד והמתבגר תקבל התייחסות ומענה בראייה טיפולית המטפחת סביבה נעימה, בטוחה ומוגנת.

  • סביבה זו מאפשרת התפתחות, צמיחה ורכישת כלים להתמודדות במעגלי החיים השונים תוך שימת דגש לקצב האישי של כל אחד.
  • התהליך הטיפולי מקדם הזדמנויות ליצירת קשר אישי משמעותי, אמונה ביכולת לשינוי, רכישה וקידום של מיומנויות חברתיות, והגברת תחושת המסוגלות והנורמטיביות כחלק משמעותי בבניית הערך העצמי.

מודל עבודה

בניית תכנית מעטפת אישית לכל ילד ומתבגר בהתאם לצרכיו:

  • הקשבה לתהליך האישי של כל ילד ומתבגר באופן אינדיווידואלי הינה הקו המנחה בבניית תכנית המעטפת האישית אשר מגובשת בשיתוף מלא עם הילד ומשפחתו.
  • תהליך ההיכרות עם הילד ומשפחתו כולל בחינה של צרכים ורצונות תוך איתור וזיהוי כוחות וחוזקות של הילד, אלה מהווים בסיס ממנו נגזרות המטרות הספציפיות לתכנית המעטפת, הכוללות אמון ופיתוח מיומנויות אישיות, חברתיות ומשפחתיות.
  • תכנית המעטפת האישית, המורכבת מהיבטים רגשיים וחברתיים של כל ילד ומתבגר, כוללת בתוכה מענים טיפוליים וחינוכיים, ביניהם- טיפולים פרטניים, טיפולים קבוצתיים, קבוצות מיומנויות חברתיות, חוגים חווייתיים, מרכז למידה ועוד.

תיאור תכנית המעטפת

תכנית המעטפת כוללת מענים טיפוליים, קבוצות טיפוליות ופעילות חברתיות.

  • פירוט המענים במסגרת תכנית המעטפת:
  • טיפולים פרטניים המותאמים לכל ילד ומתבגר לפי מאפייניו, יכולותיו וצרכיו. טיפולים אלו ניתנים על ידי אנשי מקצוע מתחום הטיפול : פסיכולוגים, מטפלים באמצעות הבעה ויצירה, ביבליותרפיה, תנועה, בעלי חיים, משחק, מוסיקה, CBT ועוד.
  • חוגים באוריינטציה טיפולית – במסגרת התכנית כל ילד ומתבגר משתתף בחוגים בקבוצות קטנות. חוגים אלו מועברים על ידי אנשי מקצוע בעלי אוריינטציה טיפולית עם דגש על המטרות המוגדרות מראש בתכנית המעטפת האישית של כל ילד ומתבגר.  בין חוגים: תנועה, מוזיקה, יוגה לילדים, דרמה ומשחק, פוטותרפיה, כלבנות טיפולית, גינון טיפולי, מעגל מתופפים, בישול, ספורט אתגרי ועוד.
  • מרכז למידה והוראה מתקנת – השתתפות במרכז למידה בו ישנו דגש על התחום הלימודי של כל ילד ומתבגר. הלמידה נערכת בקבוצות קטנות ומועברת על ידי אנשי מקצוע מתחום ההוראה, בין היתר מתחום ההוראה המתקנת והתמקדות על דרכי למידה אפקטיביות.
  • קבוצות חברתיות הכוללות קבוצה למיומנויות חברתיות-  השתתפות בקבוצות העוסקות בנושא החברתי בין היתר; התנהלות בקבוצה, רכישת מיומנויות וכישורים חברתיים, שיפור דימוי עצמי ומכאן גם על העלאת הביטחון העצמי של הילד. הקבוצות מועברות על ידי אנשי מקצוע טיפוליים המתמחים בנושא.